Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

(ENGLISH) Jagalmay - Central Asian Music & Dance

Jagalmay, the Central Asian Ensemble came to spotlight in 2006 with two succesful concerts in Prague. The members of diaspora living in Prague constitute the core of this small group, who play Kazakh, Kyrgyz, Turkmen and other traditional music of the region.

A group from Kyrgyzstan and other Central Asian countries provides fascinating introduction to styles almost unknown in Europe. Asian lutes in supersonic tempo, dance epics with sophisticated Asian hand gestures and colorful costumes. Moreover, most of these excellent performers are part of the Radio Liberty Asian team - and as experienced journalists they know how to cross cultural barriers.

The group expanded its repertoire to add more nomadic content - a Shamanic dance, the Dance of a Bride to live accompaniment, a Shepherd women song Bekbekei among others. There are also an Ujgur, Persian, Uzbek, Ujgur, Azeri songs and dances.

We play music ... to soften homesick hearts and brighten the ever-grey Bohemian sky...

 

(ČESKY) JAGALMAY - Hudba & Tance Střední Asie

O NÁS

 Středoasijská dispora hudebníků a umělců, kteří našli své působiště v Praze založila v roce 2006 skupinu Jagalmaj. Věnují se hudbě a tanci Kazachstánu, Turkmenistánu a Kyrgystánu, které mísí v hudebních aranžích a zvou do svého kruhu také experimentání hudebníky z Čech. Neobvyklé tradiční hudební nástroje středoasijské kultury vnášejí do koncertu mystérium exotiky a dotýkají se šamanských tajemství Himalájských národů.

 Jagalmay je hudební skupina, která pravidelně působí již pátým rokem v Praze na kulturních akcích a festivalech, objevila se také v Českém Krumlově, Plzni, Mladé Boleslavi, Vratislavi (PO), Banské Bystrici (SLO), Vídni (Rakousko). Její členové pocházejí ze zemí Střední Asie a pravidelně se scházejí, aby se věnovali své rodné hudbě a vzpomenuli na svou vzdálenou domovinu. Společně se věnují hudbě a tanci Afghanistánu, Kyrgyzstánu, Ujgur, Kazachstánu, Turkmenistánu a do svého kruhu zvou také experimentální hudebníky a tanečnice z Čech. Hudebníci hrají na tradiční hudební nástroje jako je indické harmoneum, khomuz, doira a tyto vnášejí do koncertu mystérium a tajemství oblastí, kde se mísí tradice Turkské, Mongolské a Perské kultury s tisíciletou historií.

 Mezi členy Jagalmay je ve velké úctě následovník tradice známých afghánských básníků a zpěváků Mr. Asadulloh Saifi a půvabná tanečnice Gulsara Toktosun z Kyrgyzstánu.

 

Members  :

Janyl Jusupjan - komuz, jewish harp, vocal

Assadullah Saifi - indian harmonium, vocal

Gulsara Bekbagysheva - vocal, dance

Teresa Stojdlova - vocal, dance

Petr Mastroyani - drums, percussions

Ulugbek Samandarov - rubab, doira, jewish harp

Gafur Khamrakunov - keyboard 

 

REPERTOIR: 


Uzbek, Ujgur, Kyrgyz, Kazakh, Afghan, Azeri traditional music by natives of Central Asia and their friends in Europe. 

 INTRUMENTS: 

rubab, komuz, shang kobyz, doira, indian harmonium.

 

Some of guest performers:

Rena Milgrom, Zambra Dance School, Prague

Vesna V. Caceres, a composer, singer and accordionist, Prague

Zdenek Plachy, drummer, Prague

Noel O'Brian - Irish drummer, Prague

Bakyt Chytyrbaev, kyl -kyak player, Kyrgyzstan

Thomas Reindl, tabla

Murad Rakhimov, dutar, vokál, indické harmonium

Abdyghani Zhiyenbaj, dobra, vokal

Elvira Juma, vokál, židovská harfa
 

Karamat Toktobaj, vokál, židovská harfa, akordeon

 Leila Zhiyenbaj, dobra


 

 

 
 
TOPlist